Формування духовності засобами мистецтва

Духовністьце уміння розуміти і вибирати

істинні цінності та підпорядковувати їм свою

поведінкувласне вибудовувати спосіб життя

Християнська педагогіка надає особливого значення періоду раннього і дошкільного дитинства. Оскільки саме від того, яким дитині відкриється світ, залежатиме її майбутнє духовне зростання. Саме в перші роки життя закладаються основи, які надалі визначатимуть тип людини. Тому вищі цінності людині мають бути привиті з дитинства, що власне і є головним завданням виховання.

Одним із ефективних і незамінних засобів формування духовності є мистецтво (музичне, образотворче, декоративно - прикладне), зі своїм розмаїтим, неповторним світом, здатним пробудити душу, пробудити творчу активність, виховати повагу до культурних цінностей, розвинути психічні, пізнавальні процеси тощо. Саме тому серед пріоритетних напрямків роботи з питань формування духовності в нашому дошкільному закладі належне місце займає забезпечення достатнього рівня художньоестетичного, креативного розвитку особистості в процесі образотворчої та музичноритмічної діяльності. Вона відкриває дитині світ реально існуючої краси, формує її переконання, впливає на поведінку, дарує великі можливості для пізнання прекрасного, та розвитку емоційноестетичних, духовних почуттів.

Важливою умовою формування духовно розвиненої особистості є створення сприятливого художньоестетичного середовища. В нашому дошкільному закладі педагогами створено художньоестетичне середовище за двома напрямками: культурнопізнавальний, який поповнюється часто змінюваними залежно від навчальних цілей, творами мистецтва чи їх репродукціями, які розміщуються в фойє, групах, вітальнях, залі. Це не лише орієнтує дитину у засобах виразності, а і вчить спостерігати, розмірковувати над побаченим, співпереживати, висловлювати свою думку.

Другий напрямок художньоестетичного середовищаіндивідуальнотворчий, який забезпечує право дитини на свободу вибору (театри), експериментування з різними матеріалами (тканина, природний, підручний матеріал, воскова крейда, фарби, створення колективних робіт). Все це сприяє розвитку уміння співіснувати та співпрацювати в колективі, ділитися, поступатися, поважати думки інших.

Дитина сприймає світ не лише власним відчуттям, а й крізь призму світобачення дорослих. Завдяки нашому умінню помічати красу в довкіллі й емоційно передавати її, ми відкриваємо дітям духовний світ.

Перспективним у формуванні духовності у дошкільників вважаємо інтеграцію змісту освіти. Тому в практиці дошкільного закладу поширені інтегровані заняття, в яких об’єднуються наступні розділи програми:

• ознайомлення з навколишнім світом;

• ознайомлення з природою;

• художня література;

• образотворче мистецтво.

• музичне виховання;

• ручна праця

Завдяки інтеграції змісту освіти, де поєднуються поняття етики, моралі, краси, прищеплюємо маленьким громадянам країни ідеали Добра і Краси, Гідності і Милосердя,, Справедливості і Співчуттявсе те, що є підґрунтям зростання духовності.

Особливу роль у формуванні духовності відіграють заняття з образотворчого мистецтва, на яких знайомимо дітей з непростими долями художників, вивчаємо техніку малювання, розмаїття кольорів. На заняттях з зображувальної діяльності діти дізнаються про таємниці створення картин, матеріал та обладнання, які для цього потрібні. Наші вихованці не лише вчаться читати картини ( відчувати їх настрій, розуміти задум майстра), а й духовно збагачуються, вчаться любити й цінувати.

Вчимо наших вихованців бачити і відчувати:

• Журбу осіннього прощання в «Золотій осені» І.Левітана;

• Перший подих весни в картині О. Саврасова «Граки прилетіли»;

• Образ радісної сили й краси в «Жар – птиці» М.Приймаченко;

• Сонячність, радість життя в «Березовому гаї» А.Куїнджі;

• Легкий подих вітру в картині М.Бурачика «Яблуня в квіту».

Заняття з образотворчості збагачуємо цікавими і незвичайними для дітей сюжетами. Для повноцінного сприйняття чи створення певного обєкта чи явища використовуємо поетичне слово, музику, а саме: А.Вівальді «Пори року», П.Чайковського «Лускунчик» (фрагменти), Й. Штрауса «Казки віденського лісу» та інші. Музика та вірші на тлі картини наповнюються конкретним змістом, стають виразніше, дають духовну насолоду. Також використовуємо на заняттях нетрадиційні техніки:

• Малювання по – вологому паперу;

• Овочевим штампиком;

• Набризком;

• Восковими олівцями;

• Сірниковою коробочкою.

Нескладні оригінальні техніки зацікавлюють малят, дають їм повну свободу для творчості, фантазії, самостійності.

Діти з задоволенням відвідують заняття, на яких перетворюються на маленьких митців, відкривають для себе таємниці творчості, натхнення, пізнають світ, милуються ним і дивуються. В результаті народжуються незвичайні роботи, які передають їхні враження, переживання, емоції, почуття.

Щомісяця організовуємо вернісаж з коментарями, де знайомимо дітей, батьків, педагогів з творами мистецтва. Також для загального перегляду пропонуємо персональні та колективні дитячі роботи, та спільні роботи дітей і батьків. Все це виховує у дітей почуття спільної праці, спільного натхнення, спільних переживань, успіху, почуття власної гідності, гідності та гордості за свою родину.